Gospodarstvo, poduzetništvo i poljoprivreda

Gospodarstvo i poduzetništvo

Gospodarstvo grada Vukovara u posljednjim godinama bilježi rast, no i dalje se suočava s nizom značajnih izazova koji ograničavaju daljnji razvoj. Iako je broj zaposlenih u porastu, plaće u poduzetništvu, osobito u prerađivačkoj industriji, i dalje zaostaju za nacionalnim prosjekom, što predstavlja izazov za privlačenje radne snage. Razvoj proizvodnih djelatnosti nužan je za širenje gospodarstva, stvaranje novih radnih mjesta i povećanje konkurentnosti grada na tržištu. Niska ulaganja u tehnologiju i infrastrukturu usporavaju modernizaciju gospodarstva, dok veliki poduzetnici nisu dovoljno prisutni u prerađivačkoj industriji, što dodatno ograničava potencijal za rast.

Gospodarska zona “Dunav”

Gospodarska zona „Dunav“ predstavlja ključnu priliku za stvaranje osnovnih uvjeta za razvoj proizvodnih djelatnosti i ekonomski rast te privlačenje investicija u proizvodnu sferu, koja nedostaje u gradu Vukovaru. Naš cilj je stvoriti poticajno poslovno okruženje koje će omogućiti razvoj proizvodnih djelatnosti, otvaranje novih radnih mjesta te povećanje konkurentnosti lokalnog gospodarstva. Nova zona smještena je u Borovo naselju, i obuhvaća prostor ukupne površine od 513.331 četvornih metara. Kroz izradu projektno-tehničke dokumentacije i rješavanje infrastrukture, zona će biti potpuno opremljena za dolazak poduzetnika, čime se otvaraju prilike za domaće i strane investicije.

Transparentni i dostupni natječaj za obrtnike i gospodarstvenike

Sustav dodjele javnih sredstava za obrtnike i gospodarstvenike temeljit će se na transparentnosti i jednakom pristupu svim prijaviteljima. Model “tko prvi, njegovo” zamijenit ćemo sustavom koji osigurava pravednu raspodjelu sredstava prema jasnim kriterijima. U suradnji s relevantnim dionicima izradit ćemo novi sustav bodovanja koji će poticati ulaganja u razvoj, zapošljavanje i gospodarski napredak. Javni poziv će trajati najmanje 30 dana, čime će se svim zainteresiranima omogućiti ravnopravan pristup dostupnim sredstvima. Naš cilj je osigurati odgovorno upravljanje javnim novcem i podržati održiv rast svih gospodarskih i poljoprivrednih subjekata.

Sufinanciranje pripreme i prijave EU projekata za poduzetnike

Europska sredstva i poticaji nisu rezervirani isključivo za javne vlasti, lokalne zajednice i udruge – oni predstavljaju veliku priliku i za naše poduzetnike i gospodarstvenike. Kako bismo maksimalno iskoristili dostupne resurse, Grad Vukovar će, u suradnji s Vukovarskom razvojnom agencijom, aktivno raditi na pružanju podrške poduzetnicima u prijavi i provedbi EU projekata. Naš cilj je biti snažan oslonac gospodarstvu, poticati inovacije i omogućiti lakši pristup financiranju. Kako bismo dodatno olakšali pristup europskim sredstvima, osigurat ćemo poseban poziv za sufinanciranje troškova pripreme i prijave EU projekata namijenjenih isključivo gospodarstvu.

Mjera za novoosnovane subjekte za mlade (do 29. godina) i žene poduzetnice

Svaki poduzetnički početak nosi izazove, a ključ uspjeha leži u kvalitetnoj podršci i stvaranju povoljnog poslovnog okruženja. U trenucima kada se poslovanje postavlja na zdrave temelje, presudna je brza i učinkovita administracija, stručna podrška i financijska potpora od strane jedinice lokalne samouprave. Kako bismo mladima i ženama poduzetnicama olakšali početak poslovanja, uvodimo novu potporu za novoosnovane obrte i poduzeća. Cilj mjere je potaknuti poduzetništvo, osnažiti mlade i žene u poslovnom svijetu te doprinijeti razvoju lokalnog gospodarstva. Pružit ćemo im sigurnost, motivaciju i konkretne resurse kako bi svoje poslovne ideje pretvorili u uspješne projekte.

Poticanje tradicijskih i umjetničkih obrta

Uvesti ćemo novu mjeru potpore tradicijskim i umjetničkim obrtima, s ciljem očuvanja kulturne baštine i razvoja kreativne industrije. Ova mjera omogućit će financijsku podršku obrtnicima, osnažiti lokalno poduzetništvo te potaknuti mlade na očuvanje i modernizaciju starih zanata i umjetničkih vještina. Kroz sufinanciranje, edukacije i promociju, želimo ojačati lokalnu proizvodnju, povećati konkurentnost obrtnika i stvoriti nove prilike za samozapošljavanje.

Poljoprivreda

Poljoprivredno zemljište u gradu Vukovaru predstavlja ključni prirodni resurs od velike važnosti za održivi razvoj lokalne poljoprivrede i gospodarstva. Korištenje poljoprivrednih površina zahtijeva racionalan pristup kako bi se maksimizirao njihov proizvodni potencijal, dok se istovremeno čuva okoliš i sprječava njihova prenamjena u druge svrhe. Grad Vukovar posjeduje 5.613,82 ha poljoprivrednih površina, što čini više od polovice ukupne površine grada (56,11%). Potičući domaću proizvodnju i kupovinu od lokalnih proizvođača, grad može smanjiti ovisnost o vanjskim tržištima i razviti kratke lance opskrbe. Jednako je važno poticati postojeće poljoprivrednike na uvođenje nepoljoprivrednih djelatnosti i preradu svojih proizvoda. Time se ne samo povećava dodana vrijednost poljoprivredne proizvodnje, nego se i otvaraju nova radna mjesta te smanjuje ovisnost o isključivoj proizvodnji sirovina.

Transparentna dodijela poljoprivrednog zemljišta

Pokrenut ćemo proces dodjele poljoprivrednog zemljišta uz maksimalnu transparentnost i javnu dostupnost. Cilj ovog procesa je jačanje poljoprivredne proizvodnje, povećanje konkurentnosti te unaprjeđenje produktivnosti u sektoru. Dodjela zemljišta temeljit će se na jasnim kriterijima kako bi se osigurala ravnopravna prilika svim zainteresiranim poljoprivrednicima.

Transparentan i dostupan natječaj za poljoprivrednike

Sustav dodjele javnih sredstava za poljoprivrednike temeljit će se na transparentnosti i jednakom pristupu svim prijaviteljima. Revizijom postojećih mjera optimizirati ćemo mjere kako bih bile što učinkovitije i kvalitetnije i bolje usmjerene prema našim poljoprivrednicima, vodeći se motom “Proizvedi, preradi i plasiraj” kojom ćemo dodjeljivati financijske potpore i poticati poljoprivrednike da iz primarne proizvodnje pređu u preradu svojih proizvoda. Ovom mjerom osigurat ćemo financijske potpore za razvoj prerade, modernizaciju opreme i plasman proizvoda na tržište. Cilj nam je potaknuti poljoprivrednike da ne budu samo proizvođači sirovina, već da kroz preradu povećaju svoju zaradu i konkurentnost. Posebnu pažnju posvetit ćemo povezivanju s ugostiteljima i turističkim sektorom kako bismo osigurali sigurno tržište za njihove proizvode.

Informiranje i educiranje poljoprivrednika

Uvest ćemo program informiranja i edukacije poljoprivrednika kroz organizaciju radionica, seminara i savjetovanja. Kroz suradnju s agronomima i stručnjacima, osigurat ćemo dostupnost najnovijih znanja o modernim tehnikama uzgoja, ekološkoj proizvodnji i korištenju EU fondova. Ovim mjerama omogućit ćemo poljoprivrednicima veću konkurentnost, održivu proizvodnju i bolju povezanost s tržištem.